Katolikus füzetsorozat családi ünnepeinkhez
A közös ima és a közös ünneplés összetartja a családokat
„Az együtt imádkozó család együtt is marad” – II. János Pál pápa gondolatával rokonítható a Magyar Katolikus Családegyesület új kezdeményezése, hogy ünnepeinkhez kötődve füzetsorozatot indítson útjára. Az elsőként megjelenő füzet témája Pünkösd, melyet még további tizenkettő követi 2015 decemberéig bezárólag.
„Ezekkel a füzetekkel családjainkat szeretnénk segíteni, hogy az ünnepeket családi körben átélve megtapasztalják az egyházi közösséget, az egységet egymással és Krisztussal. A keresztény család fontos feladata, hogy részt vegyen az Egyház életében és küldetésében. Ez teszi a családot ’miniatűr egyházzá’, családegyházzá, így válik a család az Egyház misztériumának eleven képévé.” – ezekkel a szavakkal ajánlja az Egyesület vezetője, Bíró László családreferens püspök az új sorozatot. A füzetsorozat célja, hogy legjelentősebb ünnepeink lényegéhez közelebb kerülve családjaink szebben és bensőségesebben éljék meg a közös imádsággal és a más együtt végzett tevékenységeken keresztül a családi ünnepeket.
A 13 kötet egységes rovatstruktúra alapján, sokoldalúan mutatja be advent, Szent Miklós, karácsony, újév, farsang, nagyböjt, húsvét, anyák napja, pünkösd, Szent István király, mindenszentek – halottak napja, a keresztelő és a házasság ünnepét. Bíró László püspök köszöntő szavai után katolikus hitbe ágyazott összefoglaló következik, majd az adott ünnephez kapcsolódó magyar néphagyomány kerül terítékre. Ezt követi egy-egy család, családos ember, egyházi személyiség hiteles tanúságtétele, bepillantást engedve abba, hogyan ünneplik az adott ünnepet. Alkotásra serkentő kézműves oldalak következnek, majd az ünnephez kapcsolódó imádságok, versek, novellarészletek, énekek zárják a füzetet.
A Harmat Kiadó gondozásában megjelent kiadványaink megvásárolhatók az Új Ember Kiadó könyvesboltjában könyvesboltjában (1053 Budapest, Ferenciek tere 3) és a 12kosár webáruházban.
„Adventi kiadványunk segítse családjainkat karácsonyi készületünkben, hogy megújíthassák családi imaéletüket, és hogy kialakulhasson bennünk az érzék a szüntelen érkező Krisztus fogadására.” - Bíró László, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferens püspöke.
![]() |
![]() |
A Magyar Katolikus Családegyesület Családi ünnepeink című 13 részes füzetsorozatának ez a harmadik tagja. A karácsonyi füzet Bíró László püspök atya köszöntő gondolataival kezdődik, majd az ünnephez kapcsolódó történeti-liturgiai adalékok következnek. Betekintést nyerhetünk a Bárdos család 1944-es karácsonyába: hogyan dördült el egy játékpuska úgy, mint egy ágyú, és vált a háború szörnyűségei ellenére igazi családi ünneppé a karácsony. A közös készülethez és ünnepléshez a karácsonyi ötletbörze kínál segítséget, és fény derül a karácsonyi bejgli titkára is. A füzetet közös szentesti családi imádság és karácsonyi ének zárja.
![]() |
![]() |
„Családi ünnepeink sorozatunk nyolcadik, ÚJÉV c. darabja szeretné a családokat segíteni abban, hogy a „Boldog Újévet” kívánságok megteljenek tartalommal. Fussanak bizalommal Istennek Szent Szülője oltalma alá, aki könyörgésünket sohasem veti meg.
A régiek minden esztendőt az Úr valahányadik esztendejének mondták. CSALÁDEGYHÁZUNKBAN ajánljuk fel az Újesztendőt családunkért, a magyar jövőt hordozó minden magyar családért.” - Bíró László, az MKPK családreferens püspöke, a Magyar Katolikus Családegyesület elnöke
![]() |
![]() |
Hogyan ünnepeljük meg nagyböjtöt a családban?
„.Az Ősegyház évente egyszer, húsvétkor keresztelt, így a húsvét minden kereszténynek a keresztsége emlékünnepe volt. Az Egyház szeretné visszaállítani, a húsvéti készületnek ezt a jellegét, hogy emlékezzünk keresztségünk tényére, megújuljunk a keresztség valóságában. A nagyböjt ideje alkalmas arra, hogy megkérdezzük magunktól: mit is kezdhetek megkereszteltségem tényével?” – ezekkel a gondolatokkal köszönti az olvasót Bíró László családreferens püspök a Magyar Katolikus Családegyesület legújabb nagyböjti kiadványában.
A nagyböjti füzet az előzőekhez hasonlóan Bíró László püspök köszöntő gondolataival kezdődik, majd Tomka Ferenc atya ünnephez kapcsolódó gondolatai segítik a lelki elmélyülést és a felebaráti szeretet megújítását. A szent negyvennaphoz kapcsolódó szép magyar népszokások bemutatásából akár napjainkban is meríthetünk. A továbbiakban egy ötgyermekes veresegyházi családdal beszélgettünk arról, hogy számukra mit jelent nagyböjt, ők hogyan tudják annak lényegét, a nagycsalád örömét és nehézségeit megélni. A beszélgetésünk során a nagyböjti időszak alatt megélt igazi öröm evangelizációs ereje emelődik ki. A nagyböjti közös családi készülethez egy szerényebb ötletbörze kínál segítséget, illetve Tomka Ferenc atya által bemutatott jó gyakorlatok segítenek a lelki megújulásban. A füzetben helyet kap egy egyszerű, könnyen elkészíthető, hagyományos étel a cibereleves is. A füzetet nagyböjti családi imádság és ének zárja.
Bíró László püspök úr gondolatait idézve: „Segítse családjainkat ez a kis füzet abban, hogy az Egyházzal együtt, az Egyház szándéka szerint éljék meg húsvéti készületüket!”
![]() |
![]() |
„Május: virágba boruló fák, orgonaillat, tavaszi pezsdülés, sarjadó vetések... A közgondolkodásban május az Anyák napjának a hónapja, a hagyományos katolikus gondolkodásban a Szűzanya hónapja. Az élet bontakozásakor a keresztény ember a Szűzanyára emlékezik. A katolikus tudatban az élet a Szűzanyához kapcsolódik, hisz Ő hozta világra az ÉLETET. Ő az ÉLET anyja. Annak az életnek az anyja, aki azért jött, hogy életünk, mégpedig bőségben áradó életünk legyen. ” – ezekkel a gondolatokkal köszönti az olvasót Bíró László családreferens püspök a Magyar Katolikus Családegyesület Családi ünnepeink c. füzetsorozatának legújabb, Anyák napjával foglalkozó kiadványában.
A füzetsorozatnak már négy száma megjelent, ezek a pünkösd, az advent, a karácsony és a nagyböjt ünnepét járják körül. A sorozat célja, hogy segítse a családokat igazi családegyházzá válni. A most megjelent Anyák napi füzet is a közös családi ünneplést, az egyház és a család kapcsolatát, az anyaság, az édesanyák, valamint Szűz Mária méltó ünneplését kívánja szolgálni. Bíró László püspök úr gondolatait idézve: „Kívánom, hogy ez a füzet gazdagítsa május hónapját, formálja gondolkodásunkat, és segítse az olvasót abban, hogy hálával gondoljon az édesanyjára, a családra, ahonnan származik, és amelyben él.”
Pünkösd közeledtével szeretnék különösen is az olvasók figyelmébe ajánlani korábbi, pünkösdi kiadványukat. Mely abban szeretné segíteni a családokat, - ahogy Bíró László püspök atya fogalmazott -, hogy „nyitottak legyünk a Lélek befogadására. A Lélek-várás nem csak a Pünkösdhöz kötődik, életünk minden napja várakozás a Lélekre, aki már megérkezett.”
![]() |
![]() |
Az elsőként megjelent füzet témája Pünkösd, melyet még további tizenkettő követi 2015 decemberéig bezárólag.
![]() |
![]() |
„A régiek az augusztust Szent István havának nevezték. Ha Szent Istvánra gondolunk, alakjáról sok minden eszünkbe juthat. Legelőször arra gondolok, hogy boldog nemzet vagyunk, mert történelmünk élén, itt a Kárpát-medencében egy szent család áll: Szent István király, Boldog Gizella és Szent Imre herceg. Három szent. Ők a családban lettek szentté. Kevés ilyen nemzet van, aki indulásánál hasonlóval dicsekedhet.” - ezekkel a gondolatokkal köszönti az olvasót Bíró László családreferens püspök a Magyar Katolikus Családegyesület Családi ünnepeink c. füzetsorozatának legújabb, Szent István napjával foglalkozó kiadványában.
A füzetsorozatnak már öt száma jelent meg, ezek pünkösd, advent, karácsony, nagyböjt és Anyák napjának ünnepét járják körül. A sorozat célja, hogy segítse a családokat igazi családegyházzá válni. A most megjelent Szent István napi füzet is a közös családi ünneplést, az egyház és a család kapcsolatát valamint Szent István király méltó ünneplését kívánja szolgálni. A füzet annyiban tér el az eddig megjelent kiadványoktól, hogy a megszokott család-interjú helyett, ezúttal plébános atyákat kérdeztünk arról, hogyan segíti, milyen hatással van Szent István király a plébánia közösségek életére.
![]() |
![]() |
„Ferenc pápa sokszor beszél arról, hogy mennyire fontos az emlékezés. Az Egyház és a család is, ígéret és emlékezés - mondja. November hónapja jó alkalom arra, hogy a család régi, elsárgult fényképeket vegyen elő, fölidézzék azok alakját, akiknek a léte ott van bennünk is, akik hozzánk tartoztak, és most is hozzánk tartoznak, akikért imádkozni tartozunk. Mindegyikük: egy-egy láncszem saját családjában, akin keresztül tovább áramlik az élet.”
Bíró László a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferens püspöke ezekkel a gondolatokkal köszönti az olvasót a Családi ünnepeink című 13 részes füzetsorozatának legújabb, mindenszentek, halottak napi kiadványában. A füzetsorozatnak már hat száma jelent meg, ezek pünkösd, advent, karácsony, nagyböjt, anyák napja, és Szent István király ünnepét járják körül. A sorozat célja, hogy segítse a családokat igazi családegyházzá válni. A most megjelent mindenszentek, halottak napi füzet is a közös családi ünneplést, az egyház és a család kapcsolatát, az élet és a halál misztériumának megértését szeretné segíteni.
![]() |
![]() |